Rodinný dom Archa / KWK Promes

Kaviareň na vode / smponton
26. februára 2017
Dom pri Železnom Brode / ov-a
20. marca 2017

Rodinný dom Archa / KWK Promes

Vlastný rodinný dom oceňovaného poľského architekta. Výborný, ako obvykle. Silný koncept. Kvalitná realizácia a pre mnohých stavebníkov ukážka, ako sa dá s citom pristupovať k okolitej krajine, bez bagrov, bez masívnych úprav terénu…

Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. V poslednom desaťročí bola pozornosť významných médií venujúcich sa architektúre sústredená takmer vždy na západ od nás. Takisto sem smerovali aj všetky významnejšie ocenenia (pozri napríklad Cenu Miesa van der Rohe). Zástupcovia z východnej časti kontinentu boli uvádzaní skôr ako osamotené výnimky či kuriozity pre ilustráciu. Toto však v posledných rokoch prestáva platiť, aj vďaka generácii talentovaných architektov, kam patrí aj R. Konieczny.

Najvýznamnejším momentom návrhového procesu je v podaní ateliéru KWK Promes hľadanie dobre uchopiteľného konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež detaily vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú až amorfnú formu. Výsledok vždy vyplýva priamo z počiatočnej koncepcie, ktorá určuje konštrukčné princípy celku. Takáto architektúra nie je tendenčná a nepodlieha aktuálnej móde. „Prestaňme architektúru estetizovať. Prestane byť formálny a bude jednoducho logická a pochopiteľná“, proklamuje svoj prístup autor.

Architekt si pre vlastné bývanie vybral pozemok v rekreačnom stredisku Brenna v Sliezskzch Beskydoch. Nádherný pozemok, ktorý sa nachádza vo svahu pod lesom je sprístupnený úzkou panelovou cestou. Z tohto miesta sa otvára nerušený výhľad do celej doliny. Dom vytvára pevný rám, ideálne stanovisko pre pozorovateľa. Jednopodlažná obytná plocha je otvorená voči horskej krajine.

Pretože sa parcela nachádza v mimo intravilánu, do popredia sa dostala otázka bezpečnosti. Riešenie architekti našli v osadení stavby. Obytná časť tvaru kvádra sa zeme dotýka len jedeným rohom, zatiaľ čo zvyšok je postavený na skosenej podstave. Vďaka tomuto riešeniu je obytná časť zdvihnutá na bezpečnú úroveň. Veľké presklené plochy domu sú uzatvárateľné (podobné riešenie môžeme vidieť pri projektoch R. Konieczneho). Zaujímavým prvkom je aj „padací most“, ktorý v sebe kombinuje funkciu schodov a okeníc.

Umiestnenie domu na strmom svahu v sebe nieslo vysoké riziko zosuvu pôdy a nahromadeniu vody, ku ktorému dochádza kvôli výrubom čoraz častejšie. Aby sa zamedzilo pohybu podložia, umožňuje dom voľné stekanie nahromadenej vody popod obytný priestor.

Hornatá krajina rovnako ako aj miestna stavebná regulácia si vynútili sedlovú strechu. Dom si za vzor vzal archetyp stodoly stojacej na troch tenkých stenách. Jednoliata hmota vznikla zrkadlením šikmých rovín strechy pod podlahu obytnej časti. Dom vďaka svojmu tvaru začal pripomínať archu plávajúcu nad terénom. Architekti v snahe nenarušiť tento dojem minimálne zasahovali do okolitej prírodnej scenérie. Oplotením sa stal dočasný elektrický oplotok pre kone a prístupovým chodníkom pár plochých kameňov. Stavba mala od začiatku obmedzený rozpočet, z čoho vyplýva jej racionálna konštrukcia. Aj z tohto dôvodu sa architekti rozhodli izolovať ju zvnútra. Pohľadový betón sa z vonkajšej strany stal konečnou povrchovou úpravou. Ako optimálna tepelná izolácia sa ukázala striekaná izolačná pena, ktorá slúži tiež ako parozábrana.

KWK Promes

brudo
brudo
zakladateľ magazínu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.